3 rzeczy, o których powinni pamiętać diabetycy

3 rzeczy, o których powinni pamiętać diabetycy

Cukrzyca to choroba, która potrafi skutecznie utrudnić życie. Wystarczy jednak przestrzegać zaleceń lekarzy, żeby móc prowadzić zupełnie normalne życie. Otoczenie diabetyków również powinno wiedzieć, co wolno, a czego nie wolno osobie chorej na cukrzycę. Wsparcie bliskiej osoby na pewno pomoże w dostosowywaniu się do ograniczeń oraz zaleceń. Sprawdź, o czym powinien pamiętać każdy diabetyk. (https://www.apteka-rozana.eu/dla-diabetykow.html)

Odpowiednia dieta

Dla wielu cukrzyków jest to najtrudniejsze wyzwanie w życiu, zwłaszcza jeśli nie zmagali się z chorobą od dzieciństwa, a ich dieta zdecydowanie nie należała do najzdrowszych. Zmiana nawyków żywieniowych powinna być w takim przypadku stopniowa. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny włączyć do jadłospisu dużo błonnika, witamin i minerałów. Świetnie sprawdzą się ryby, świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, ryż oraz makaron. Choć zalecane jest ograniczenie spożywania tłuszczy, to śmiało można sięgać po oliwę i chude mięso. Zdecydowanie należy unikać produktów z białym cukrem oraz ogólnie słodyczy.

Regularne przyjmowanie leków

Podstawą sukcesu przy przewlekłych schorzeniach jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Oznacza to, że leki dla diabetyków należy przyjmować regularnie, w odpowiedniej ilości i o określonych porach dnia. Osoby chore na cukrzyce powinny również regularnie mierzyć stężenie cukru we krwi przy pomocy glukometru. Dla własnego bezpieczeństwa warto mieć zawsze przy sobie dawkę insuliny. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza.

Aktywność fizyczna

Choć dla wielu diabetyków aktywność fizyczna kojarzy się z ogromnym wysiłkiem, a objawy towarzyszące chorobie nie zachęcają do zajęcia się sportem, to warto przemóc się i spróbować zapewnić ciału codzienną dawkę ruchu. Nie musi to jednak od razu być wizyta na siłowni. Czasami wystarczy dłuższy lub intensywniejszy spacer, zamienienie windy na schody czy też przejażdżka rowerem lub wizyta na basenie. Sport w życiu diabetyka powinien zajmować ważne miejsce, jednak powinien przy tym dawać radość.

Współpraca: Apteka Różana

na górę