Czym zajmuje się ortopeda?

Czym zajmuje się ortopeda?

Lekarz ortopeda zajmuje się dolegliwościami aparatu ruchu. Ortopedia to niezwykle rozległa gałąź medycyny, zawierająca m.in. wady budowy, zmiany zwyrodnieniowe, wszystkiego typu stany zapalne, zakażenia kości czy stawów, zniszczenia nerwów okrężnych, dolegliwości nowotworowe, będące w obrębie aparatu ruchu, zaburzenia układu mięśniowego, dolegliwości metaboliczne lub zdeterminowane genetycznie. Z ortopedią dokładnie połączona jest traumatologia (chirurgia urazowa), która zajmuje się badaniem oraz leczeniem, w tymże także chirurgicznym.

Ortopeda – czym się zajmuje?

Ortopeda jest ekspertem w branży profilaktyki, badania i leczenia chorób, wad genetycznych oraz nabytych, natomiast również urazów aparatu ruchu. (https://semperfortis.pl/poradnie/ortopedia/uslugi/) Jego praca obejmuje zarówno układ szkieletowy (z wyłączeniem kości czaszki), jak również mięśniowy, więzadłowo-stawowy, natomiast również naczynia oraz nerwy z nimi związane. Z owego powodu od ortopedów wymaga się dużej informacji z obszaru anatomii, fizjologii ruchu, biomechaniki i patofizjologii.

Kiedy należy umówić konsultację u ortopedy?

Ortopeda przyjmuje chorych, jacy w większości doznali jakichś urazów aparatu ruchu. Przeważnie są to złamania kończyn, zwyrodnienia stawów, lub zwichnięcia kostki. Pacjenci ortopedy niejednokrotnie cierpią także z powodu bóli oraz stanów zapalnych w obszarze kręgosłupa, stawów i ścięgien oraz mięśni. Konsultację u ortopedy należałoby umówić, gdy odczuwamy kłopoty z elastycznością w stawach i jeśli pojawią się obrzęki oraz bóle stawowe. Własny lęk powinny także wzbudzić różnorodne hałasy w stawach podczas ruchu.

Polecamy: Kawa – Czas na herbatę

Ortopeda dziecięcy – czym się zajmuje?

Lekarz ortopeda zajmuje się zaburzeniami aparatu ruchu dotyczącymi człowieka już w czasie noworodkowym oraz niemowlęcym. Ortopeda dziecięcy bada oraz leczy pomiędzy innymi dolegliwości o profilu wrodzonym. Należą do nich na przykład choroby stawu zmiennego i zaburzenia stopy. Dolegliwości ortopedyczne u najmniejszych są także ciągłością dziecięcego porażenia mózgowego. U najmniejszych chorych odnotowuje się poza tymże schorzenia stawów oraz kości pochodzące ze stanów zapalnych.

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/

na górę