Jak naturalnie wspierać swoje zdrowie?

Jak naturalnie wspierać swoje zdrowie?

W obecnych czasach ochrona naszego zdrowia jest bardzo istotna. Wielu z nas wspiera się suplementami diety bądź witaminami kupionymi w aptece. Jednak te zabiegi pozwalają głównie wzmocnić odporność. Bardzo często zapominamy o narządach wewnętrznych bądź regulacji niektórych norm np. ciśnienia.
Do poprawy funkcjonowania naszego organizmu nie zawsze potrzebne będą leki.

Korzystanie z darów Matki Natury

Ziołolecznictwo popularne było już tysiące lat temu, kiedy ludzie nie mieli dostępu do specjalistycznych medykamentów. Dziko rosnące zioła były wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń. Rośliny stosowane były na bóle brzucha głowy bądź mięśni. Ponadto ziołami leczono rany i różnego rodzaju urazy.
Dzisiaj, chociaż mamy dostęp do pełnego asortymentu leków, moda na ziołolecznictwo znów powraca. Otwierane są nawet gabinety alternatywnego leczenia, które cieszą się coraz większą popularność. Choć korzystanie z usług w takim miejscu może wzbudzać wątpliwości, to możemy spokojnie wykorzystać gotowe preparaty dostępne na rynku w zaciszu własnego domu.
Swoją uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na niektóre herbaty, które, choć niepozorne mogą nam naprawdę pomóc.

Działanie zdrowotne herbat

Praktycznie każdy z nas pije herbatę, choć głównie czarną albo owocową. Co prawda są one pyszne i rozgrzewają nas w chłodne dni, to nie mają wpływu na nasze zdrowie. Właśnie dlatego powinniśmy skłonić się ku herbatom ziołowym, które mają znacznie więcej właściwości zdrowotnych.
Poniżej przedstawiamy kilka herbat, które powinny zyskać u nas większe uznanie.

  • Herbata z rumianku. Dostępna jest prawie w każdym sklepie spożywczym, a mało kto po nią sięga. Nie zdajemy sobie sprawy, że herbata z rumianku wykazuje działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran lub niweluje skurcze brzucha bądź mięśni. Ponadto herbatę można pić podczas zapalenia jelit i żołądka, ponieważ złagodzi objawy.

  • Czerwona herbata jest mniej nam znana niż rumianek. Jednak jest to błąd. Napój przede wszystkim ma pozytywny wpływ na nasz umysł. Herbata zawiera kofeinę, dzięki czemu poprawia pracę mózgu oraz pobudza pamięć. Poza tym regularne jej spożywanie powoduje spadek cholesterolu. Niektórzy czerwoną herbatę piją podczas stosowania diety, ponieważ pomaga ona zgubić zbędne kilogramy.

  • Herbata z pokrzywy. Każdy z nas zna tą kłującą roślinę, po której dotknięciu powstają swędzące bąble. Nie wszyscy jednak wiedzą, że napój z pokrzywy może mieć wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim herbata ma działanie moczopędne, dlatego powinni spożywać ją ci, którzy mają problemy z układem moczowym, czy nerkami. Dodatkowo spożywanie herbaty z pokrzywy ma wpływ na jakość naszej skóry, włosów lub paznokci. Napar wspomaga również odchudzanie.

  • Herbatę z szałwii można częściej spotkać w polskich domach. Jednak zazwyczaj stosowana jest jako płyn do płukania jamy ustnej podczas zapalenia dziąseł. Nie zdajemy sobie sprawy, że herbata z szałwii ma także inne działanie. Pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy, usprawniając jego prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto pomaga pozbyć się niestrawności. Herbata z szałwii może być również stosowana podczas stanów zapalnych gardła lub jamy ustnej. Picie naparu obniża także nadmierne wydzielanie potu.

Musimy jednak pamiętać, że spożywanie naparów z ziół nie zastąpi leczenia farmakologicznego. Ziołowe herbaty powinny być pite tylko profilaktycznie lub jako produkt niwelujący delikatne objawy chorobowe.

na górę