Jak smog wpływa na alergie?

Jak smog wpływa na alergie?

Alergia to problem, który z roku na rok nasila się wśród Polaków. Bezpośrednią przyczyna tego zjawiska są nie tylko alergeny naturalne, takie jak pyłki roślin i sierść zwierząt, ale przede wszystkim alergeny chemiczne, których liczba nieustannie rośnie.

Krótko o alergii

Alergia to rodzaj reakcji alergicznej aktywowanej przez alergeny wchodzące z układem immunologicznym w interakcję. To z kolei uwalnia cząsteczki chemiczne („mediatory stanu zapalnego”) z komórek tucznych. Aż 1/3 Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie, wśród dzieci objawy zaobserwowano u 50%.

Najczęściej występujące to:

– swędzący nos i drapanie w gardle

– wodnisty katar

-infekcje dróg oddechowych, które bardzo często są trudne do leczenia

– duszności

– kaszel

– częste kichanie

– zapalenie spojówek, łzawienie i swędzenie oczu

– astma oskrzelowa – w skrajnych przypadkach, kiedy nieleczona alergia rozwinie się.

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla alergików?

Smog to zjawisko, które najczęściej występuje w sezonie grzewczym i dominuje większe aglomeracje miejskie. W jego skład wchodzą substancje, które każdego dnia w dużych ilościach przedostają się do wnętrza organizmu, są to przede wszystkim metale, które w odróżnieniu od naturalnych alergenów, przemieszczają się szybciej i działają w sposób bardziej agresywny. Okazuje się też, że alergeny naturalne łączą się ze składnikami smogu, przez co zawartość zanieczyszczeń i alergenów w wdychanym powietrzu jest zwiększona.

Smog to zjawisko, które nie tylko alergikom uprzykrza życia. Ma również wyjątkowo niekorzystny wpływ na ludzi chorujących przewlekle na choroby układu krążenia, a także na osoby zdrowe. Substancje zawarte w zanieczyszczonym powietrzu zmniejszają odporność oraz zwiększają ryzyko wystąpienia alergii.

Jak sobie pomóc?

Monitorowanie jakości powietrza to podstawowy krok do zapobiegania sytuacji, w których wystąpi zaostrzenie się objawów alergii. Warto zainstalować darmową aplikację, których szeroki wybór znaleźć można w sklepie operatora. Pomagają one dokładnie sprawdzać stężenie toksycznych substancji w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy. Unikanie zanieczyszczonego powierza to kolejna możliwość, jednak niezwykle trudna do wykonania, ponieważ nie da się bez przerwy siedzieć w domu. Dobrze jest zrezygnować z wychodzenia na powietrze, kiedy nie jest to konieczne, a w przypadku, kiedy nie ma takiej możliwości, należy zaopatrzyć się w maskę antysmogową. Najlepsze z nich wyposażone są w filtry HEPA, które w 99% zatrzymują pyły znajdujące się w smogu.

Alergicy powinni stworzyć sobie wolne od alergenów miejsce, w którym spędzać będą najwięcej czasu. W tym celu warto zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje takie jak nawilżacze oraz jonizatory powietrza. To doskonały sposób w sytuacji, kiedy nie można wietrzyć pomieszczeń, ponieważ stężenie zanieczyszczeń w powietrzu za oknem przekracza dopuszczalne normy.

Odpowiednie utrzymanie czystości we wnętrzu również wpłynie korzystnie na stan zdrowia alergika. Warto mieć świadomość, że najwięcej roztoczy znajduje się w pościeli. W sezonie grzewczym nie ma możliwości, by ją wietrzyć na zewnątrz, dlatego najlepsza alternatywą tego będzie częste je pranie.

Poprawę zdrowia i samopoczucia uzyskać można również poprzez wyjazdy do miejsc wolnych od smogu. Choć Polska jest na pierwszym miejscu z krajów całej Europy, które mają wysoki poziom zanieczyszczeń to znaleźć można obszary zapewniające świeże powietrze. Równie korzystne będą częste wizyty w lasach i poza dużymi aglomeracjami miejskimi. Z tymi drugimi należy jednak uważać i nawet podczas takiego wyjazdu monitorować powietrze, ponieważ coraz częściej notuje się wysokie stężenie smogu na wsiach i w mniejszych miastach, gdzie w piecach pali się śmieciami.

na górę