Prozdrowotne właściwości jarzębiny

Prozdrowotne właściwości jarzębiny

Jarzębina naszpikowana jest wieloma cennymi witaminami oraz substancjami. Istotne dla naszego zdrowia właściwości obecne są zarówno w owocach, jak i kwiatach tytułowego krzewu. Pomimo ważnych i cennych wartości zawartych w jarzębinie, specjaliści zalecają ostrożne obchodzenie się z jej stosowaniem. A zastosowanie jarzębiny jest wyjątkowo szerokie i w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze właściwości krzewu oraz wspomniane rodzaje zastosowań. Zapraszamy do lektury!

Jesienne piękno jarzębiny

Jarzębina to wariant krzewu ozdobnego, który porasta parki, ogrody, ulice oraz lasy. Co prawda okres zakwitania jarzębiny przypada na maj i czerwiec, ale tytułowy krzew najpiękniej wygląda jesienią, kiedy uwypukla swe piękne – czerwone owoce. Charakterystyczne – kuliste i mięsiste jagody są w smaku cierpkie i gorzkie. Utrzymują się na gałązkach jeszcze długo po opadnięciu liści.

Szeroka gama cennych substancji

Kwiaty jarzębiny wyposażone są w ważne dla zdrowia substancje. Pośród najważniejszych wyróżniamy karotenoidy, antocyjany, kwasy organiczne – zestaw tych substancji cechuje się moczopędnym działaniem, które w swej formie pozostaje mimo wszystko łagodne. Ważne substancje obecne są także we wspomnianych już owocach. Znajdziemy w nich m.in. substancje garbnikowe, gorycze oraz węglowodany ze sorbitolem (alkohol cukrowy) na czele. W owocach ponadto znajduje się mnóstwo witamin – najważniejsza z nich witamina C oraz towarzysząca jej prowitamina A pozwala na stosowanie jarzębiny w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Substancje zawarte w jarzębinie wpływają także pozytywnie na kondycją zdrowotną w przypadku dolegliwości takich jak przewlekłe zaburzenia trawienne. Warto podkreślić, że owoców jarzębiny nie wolno przyjmować w formie surowej. Tego rodzaju stosowanie zazwyczaj kończy się biegunką, wymiotami i podobnymi objawami zatrucia. W jakiej zatem formie stosować owoce tytułowego krzewu?

Jak przygotować napar jarzębinowy?

Najwięcej substancji zostaje zachowanych w postaci naparu. W celu jego przygotowania należy łyżkę rozdrobnionych owoców zalać szklanką letniej wody i wolno doprowadzać roztwór do wrzenia. Napar powinien zaparzać się około 5 minut pod przykryciem. Specjaliści zalecają, aby pić 2-3 razy dziennie po około 150-200ml. Jarzębine należy zrywać w okresie wczesnego jej kwitnienia ścinając niewielkie kwiatostany.

na górę